Saç Boyamanın Pratik Yolları

saç boyamaSaç boyamanın pratik yolları

Çoğu bayanlarımız saçlarını evde kendileri boyarlar. İşin maddi boyutuda önemli tabi. Ucuz yerlerde kalitesiz boya kullanıldıktan sonra evde saçlarımızı kendimiz boyamamız daha mantıklı.

Genellikle boyalar kimyasaldır ve saçlarımıza zarar verirler. Özellikle oksidasyon bazlı boyalar saça daha çok zarar verdiği gözlemlenmiştir.

Boyalar Saçlarınızı ne kadar bozar?

Kimyasal boyalar uzun dönemde saçlarınıza zarar vermektedir. Etanolamin bazlı boyalar saça yapıştığı ve sabitlenip orada kaldığı için daha çok zarar vermektedir. Oysa kokusuz olduğu için genelde etanolamin bazlı boyalar tercih edilir. Fakat Amonyak kokulu olmasına rağmen saça daha az zarar verir. Çünkü amonyak işini bitirdikten sonra saçtan uçar orada kalmaz. Sık saç boyamak önerilmez.


 

Doğal Saç Boyalarının Yararları Nelerdir?

Doğal saç boyaları saçları kuvvetlendirir. Doğal saç boyaları saç telinin içine nufüs etmez bu yüzden zarar vermezler. Fakat doğal boyalar beyaz kapatmada başarılı değildirler. Sadece saçlara ışıltı ve bir dolgunluk verir fakat saça bakım uygulanır. Doğal boyalar kına ile yapılmaktadır bu yüzden pek renk seçeneği yoktur fakat saçlarınızın rengini korur ve zarar vermezler. Doğal olduğu için katkı maddesi yoktur. Diğer boyalarda kimyasal maddeler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Saçlarımızı Kuaförde mi ? Evde mi Boyatmalı?

 

Saç boyaları alerji yapabilir bu sebepten dolayı dikkat etmenizi öneririz. Boyalar önceden test edilerek satışa sunulur fakat sizin cildiniz daha hassas olabilir. Bu yüzden denemeden göremezsiniz. Yinede saçlarınızın boyasını teniniz ile temas ettirmekten kaçınmanızı öneririz.

Kuaför lerin saç boyaları ile sizlerin evde kullandığı, yani piyasada satılan saç boyaları arasında hiç bir fark yoktur. Hatta sizin kullandığınız daha kaliteli olma olasılığı vardır. Fakat uzmanların uygulaması ile sizin evde uygulamanız daha aynı olmayacağından kuaförlerin yaptıkları boya daha kalıcı, daha dolgun, daha ışıltılı ve daha güzel olmaktadır. Her işi bir uzmanı yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir