Saç Renkleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Saç Bakımı ve Sağlığı
  4. »
  5. Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir

admin admin -
293 0
saç çıkaran bitkiler nelerdir
[adinserter block=”1″]

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir ? Kötü beslenme, genetik faktörler ve olumsuz çevre koşulları nedeniyle saçlar zayıflayıp dökülebilir. Saç dökülmesinin nedeni genetik faktörlerden kaynaklanıyorsa bitkisel yöntemler ve saç çıkarma kremleri bir işe yaramayabilir. Diğer nedenlerden dolayı dökülen saçlar bazı bitkisel yöntemler ile tedavi edilebilir. Henüz işlevini yitirmemiş saç köklerine uygulanan çeşitli bitkisel yöntemler ile saç dökülmelerinin önüne geçilebilir ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olunabilir.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir?

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir?

Lavanta

Lavanta saçların dökülen bölgelerinde yeniden saçların çıkmasına yardımcı olur. Lavanta birçok aktardan kolaylıkla temin edilebilir. Bir tutam lavanta 750 ml kaynar suyun içerisinde 5 dakika demlenir. Eğer saçlar temizse demlenen lavanta suyu ile saçlar yıkanır ve yarım saat beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Eğer saçlar temiz değil ise öncelikle şampuan ile saçlar yıkanır daha sonra demlenmiş lavanta suyu kullanılır. Bu yöntem haftada bir-iki defa uygulanabilir. İlk kullanımda saç derisinde herhangi bir yanma ya da kaşıntı gibi yan etkiler görülürse kullanıma devam edilmemelidir.

İlginizi Çekebilir :   Saçlarımızı Kuaförde mi ? Evde mi Boyatmalı?
[adinserter block=”4″]

Zeytinyağı ve Bal Karışımı

Zeytinyağı ve bal karışımı saçların ölü hücrelerini tekrar hayata geçirir. Saç dökülmelerini en aza indirerek yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Zeytinyağı ve bal karışımını hazırlamak için iki çay kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. İçerisine bir çay kaşığı toz tarçın eklenir. Bu karışım kafa derisindeki saçsız bölgelere uygulanır. Ciltte yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra durulanır. Olumlu sonuç elde etmek için bu karışım haftada 3-4 kez uygulanmalıdır.

[adinserter block=”2″]

Hindistan Cevizi Sütü

Saç çıkaran bitkisel yöntemler arasında yerini alan Hindistan cevizi sütü saça düzenli aralıklarla uygulandığında etkisini gösterir. Hindistan cevizi sütü saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı da saç çıkarmakta oldukça etkilidir. 20 ml Hindistan cevizi yağına 2 çay kaşığı limon sıkılarak saç derisine uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır.

[adinserter block=”3″]

Önlemler
Bitkisel yöntemler alerjik reaksiyona neden olabileceği için önerilen yöntemler öncelikle saçın küçük bir kısmına uygulanarak gözlemlenmelidir. Eğer kaşıntı, kızarıklık gibi bir yan etki göstermiyorsa saçın diğer kısımlarına da uygulanmalıdır.
Düzenli ilaç kullanılıyorsa bitkilerin ilaçların etkisini azaltma riskine karşı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
Saç çıkaran bitkisel yöntemler uygulanırken dozajlarına kesinlikle dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir :   Saç Boyamanın Pratik Yolları

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir