Saç Renkleri ve Saç Renkleri Kataloğu

Genellikle görüntümüz de bir değişiklik yapmak istediğimizde çoğu kez saçlarımızın rengini değiştirmeye karar veririz. Bir çok dergiden ya da televizyonda gördüğümüz bazı ünlülerin saç rengine bakıp fikir alırız fakat bu fikirler çoğu kez kafamızda soru işaretleri yaratır.

-Renk kataloğundan seçtiğim her hangi bir renk benim saçımda aynı renkte çıkar mı ?
-Hangi renk bana daha çok yakışır?

Her şeyi bir sıralamaya alalım
Renk derinliğini ölçmek için uluslararası bir derecelendirme sistemi kullanılır. Bu sistemde renkler, 1 (en koyu) ile 10 (en açık) arasında değişir. Saç renginizin hangi derecede olduğunu anlayabilmeniz için, aşağıda bulunan renk sıralamasının tonlarına bakabilirsiniz.

Saç Tonları

 

Dikkat ettiyseniz , profesyonel kullanım veya market tipi ev boyalarında da olduğu gibi, her boya farklı bir numaraya sahiptir. Örneğin: 7/63 veya 7.63 gibi. Özellikle boyadaki ilk numara rengin ne kadar koyu olduğunu gösterir.

Örneğin; saçınızın doğal rengi 4 numara ise ve sizin elde etmek istediğiniz renk 8 numara ise, saç renginin analizini iyi yapmanız gerekir. Ancak renk analizini iyi yapabilmeniz için tamamen uzman olmanız gerekir. Bilindiği gibi profesyonel kullanımlarda tek renk boya kullanımının yanı sıra birden fazla renk birbirine karıştırılıp kullanılır.

Unutmayın ki saçlar beyaz bir kağıda benzemez ve seçtiğiniz her hangi bir renk hiç bir zaman saçınızda katalogda göründüğü gibi aynı renkte çıkmaz. Dikkat etmeniz gereken bir konu daha var. Eğer saçlarınız boyalı olduğu halde rengini değiştirmek istiyorsanız, profesyonel bir kuaför tarafından saçınızdaki boya belirli bir işlem ile yıkanmalı ya da boya renkleri hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir :   Röfle - Gölge - Balyaj

Bi sonraki adım size yakışan rengin hangisi olduğunu bulmaktır.
Renkler üç tonlamadan oluşur

1- Soğuk tonlu renkler
2- Sıcak tonlu renkler
3- Doğal – Nötr tonlu renkler

Seçeceğiniz rengin sizde kötü görüntüye sebep olmaması için ya da yüzünüzü solgun göstermemesi için, doğru rengi bulmanızın çok büyük önemi vardır.

Örneğin saçınızı kahve rengi boyamak istiyorsanız, kahve renginin sıcak ya da soğuk tonlarının size yakışıp yakışmayacağını bilmeniz gerekir. Böylelikle renk kataloğundan size yakışan rengi bulmak daha kolay olacaktır. Hangi renk kategorisine ait olduğunuzu bulabilmenize yardımcı olacak çeşitli yollar vardır.

sıcak ve soğuk renk tonları

1. Hangi giysi renklerinin size daha çok yakıştığını gözlemleyin. Size yakışan renkler soğuk ya da sıcak tonda ise, bu ten ve saç renginizin de aynı tonda olduğunu gösterir. Yukarıdaki fotoğrafa bakıp hangi renklerin hangi kategoriye ait olduğunu anlayabilirsiniz.

2. Gün ışığında bileğinizin iç kısmında bulunan damarların rengine bakın. Damarlarınız (mavi değilde) daha çok yeşil görünüyorsa , bu sıcak tonlu renk kategorisine ait olduğunuzu gösterir. Eğer belirgin bir şekilde mavi ise bu soğuk tonlu renk kategorisine ait olduğunuzu gösterir.

3. Başka bir yol ise hangi takıların size daha çok yakıştığını gözlemlemektir. Altın renkte bir bileklik teninizin rengine gümüş renkte bir bileklikten daha çok yakışıyorsa, bu sıcak tonlu renk kategorisine ait olduğunuzu gösterir. Tam tersi ise, bu soğuk tonlu renk kategorisine aitsiniz demektir.

İlginizi Çekebilir :   Saç Boyamanın Pratik Yolları

4. Uzun süre güneşlendiğiniz de teninizin alacağı renge dikkat edin. Teniniz kolayca bronzlaşıyor sa bu sıcak tonda ten rengine sahipsiniz demektir. Eğer teniniz pembeleşip kızarıyorsa soğuk tonda ten rengine sahipsiniz demektir.

Doğal tondaki renkler ise genellikle nötr tenli kişilere yakışır. Ve bu kişiler neredeyse her rengi seçebilirler.

doğal tenli saç tonları

Size yakışan ve teninize uyan saç rengini bulunuz.

sıcak tenli saç tonları

 

SICAK TONLU TENLER

+ Size daha çok yakışacak olan saç renkleri, sıcak koyu kahveler, kızıla çalan kahveler, sıcak altın sarısı ve kızıl gölge ve röfle, aynı zamanda bakır ve kumral gölge ve röfleler de size yakışacaktır.
– Gri küllü sarı, bej gibi renkleri ya da mavi ve mora çalan renkleri tercih etmemeniz gerekir!

soğuk tenli saç tonları

 

SOĞUK TONLU TENLER

Soğuk tonlu renkler kategorisine ait iseniz , mavi siyah-siyah soğuk tonda küllü sarı, gri, açık platin sarı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Temel renk olarak küllü sarı ve bej renkler tercihiniz olmalı. Gölge ya da röfle yaptırmayı düşünüyorsanız buğday sarısı bal küpü ya da küllü sarı renklerini tercih etmeniz gerekir. Eğer biraz alışılmadık renkler tercih ediyorsanız çok şanslısınız çünkü size parlak kırmızı, bordo, bordo – mor gibi renkler de çok yakışacaktır.

İlginizi Çekebilir :   Son Trend Gölge ve Röfle Eğilimleri

– Altın sarısı kumral ve sıcak kahve renklerini tercih etmemeniz gerekir! Çünkü bu renkler yüzünüzün oldukça solgun görünmesine sebep olacaktır.

Şimdi aşağıdaki profesyonel saç boyaları renk kataloğuna bakıp tercih edeceğiniz saç boyası renklerinin bir çoğunu bulabilirsiniz.

saç renkleri.kataloğu

 

ÖNERİLER
1. Saçlarınızın renginde ani değişiklikler yapmayın. Koyu renklerden açık renklere geçmek istiyorsanız, bu değişikliği saç renginizin tonunu aşama aşama açarak yapmanız daha doğru olacaktır. Gölge ya da röfle de iyi bir çözüm yoludur.

2. Eğer saçlarınızı evde boyayıp istediğiniz rengi elde edememiş iseniz bunu tek başınıza düzeltmeye çalışmayın çünkü daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz. Böyle bir durumda en doğrusu profesyonel bir kuaföre baş vurmanız olacaktır.

3. Saçlarınız yüksek derecede yıpranmış ise saçlarınızı boyamadan önce belirli bir süre için onarıcı ve nemlendirici saç maskeleri kullanıp bakım yapmanız gerekir.

4. Eğer bütçeniz saçınızı sık sık boyamak için yetersiz ise doğal saç renginize yakın renkleri tercih edebilirsiniz.

5. Son olarak saç renginizin yüzünüzün çerçevesi olduğunu asla unutmayın. Size yakışacak renkleri seçmeye özen gösterin .

1 Yorum
  1. Merhaba ben 613 kullaniyorum cok koyu oluyor. Doğal kumral yapmak için 613 numarayı hangi renkle kariştırmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir