Saç Renkleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Saç Boyaları
 4. »
 5. Saç Boyası Karışımı Nasıl Hazırlanır

Saç Boyası Karışımı Nasıl Hazırlanır

admin admin -
2014 12
Saç Boyası Karışımı Nasıl Hazırlanır

Kendi Saç Renginizi Yaratın

Hanımların saçlarına verdiği önem herkesin malumudur. Her zaman bakımlı ve güzel saçlarla dolaşmak, insanın kendisini mükemmel hissetmesini sağlıyor elbette. Ancak bunun için sürekli kuaförlere gitmek, burada sıra bekleyip, oldukça uzun zaman geçirmek her zaman mümkün olmuyor. Üstelik bir de işin bütçe kısmı var. Kuaförler işin hakkını veriyorlar tabii. Muhteşem saçlara kavuşmamızı, sihirli dokunuşları ile sağlıyorlar sağlamasına ama bunun için her ay belli bir bütçe ayırmak gerekiyor.

[adinserter block=”3″]

Acaba evde uygulayacağımız yöntemler ile saç boyası karışımı nasıl hazırlanır? Şimdi gelin, hep birlikte bu konuyu artı ve eksi yönleri ile değerlendirelim.

[adinserter block=”4″]

Evde Saç Boyamak

Bu zaman zaman herkesin başvurduğu bir yöntem ama sonuç her zaman istediğimiz gibi olmuyor değil mi? Çünkü maalesef boya kutularının içerisinde bize satılan boyalar bazen, kutunun kapağında gösterilen bayanın muhteşem saçlarının ışıltısıyla, uzaktan yakından alakalı olmayabiliyor. Örneğin, diyelim ki kutunun üzerinde “şarap kızılı” yazıyor ve boyayı saçınıza uyguladığınızda, saçlarınız hani şu pazarda satılan kemer patlıcanlarına çalan koyu morumsu bir renk ile can çekişiyor…

Üzülmeyin… Bunlar evde saç boyamaya yeltenen her kadının başına gelmiştir. Bu durumda önemli olan, elde etmek istediğiniz rengi belirlemek ve piyasada satılan her boyayı sırf kutusundaki renk son derece göz alıcı diye almamaktır. Siz siz olun etrafta isim yapmış, güvenilir boya markalarından başkasına başvurmayın…

İstediğiniz Rengi Elde Etmek

Bunun için evde yapacağınız karışımlar ile mükemmeli yakalamanız hiç de zor değil. Ancak hemen uyaralım ki, eğer saçınızı olduğundan daha açık bir renge boyamak niyetindeyseniz, sakın ola ki evde saç açıcı kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Çünkü sonuçları çok ağır olabiliyor. Bu saç açıcıyı, saçınızda gereğinden fazla tutarsanız saçlarınızın yanması muhtemeldir. Ayrıca saç açıcıların içerisinde kullanılan maddeler son derece tehlikeli olduğundan, gözlerinize veya yüzünüze bir zarar da gelebilir. Bizden söylemesi…

İlginizi Çekebilir :   Saçlarımızı Kuaförde mi ? Evde mi Boyatmalı?

Eğer saçınızı daha açık bir renge boyamak istiyorsanız, bilin ki bunun tek yolu saç açıcı değil. Her zaman kullandığınız boyaya, saçınızda elde etmek istediğiniz diğer rengi, her boyamada azar azar karıştırarak bir süre sonra istediğiniz renge ulaşmanız mümkün. Ancak bunun için biraz sabırlı olmalısınız. Çünkü bu yöntemle tek boyamada, istediğiniz rengi elde edemezsiniz.

Renk Karışımı

Bu bahsettiğimiz işlemi bir örnekle açıklayalım isterseniz. Diyelim ki saçınız kahve tonlarında ve siz kızıl bir renk elde etmek istiyorsunuz. O zaman sürekli kullandığınız kahve tonlarındaki boyanın içerisine, bir miktar kızıl boya ilave ederek saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı yaparken hemen aklınıza “saç boyası karışımı nasıl hazırlanır?” ya da “bu boya karışımını ayarlarken, hangi boyadan ne kadar kullanmam gerekir?” soruları geliyorsa bunu hemen şimdi açıklamakta yarar var.

[adinserter block=”1″]

Renk Karışımı Yaparken Boya ve Oksidasyon Kremi Miktarını Ayarlamak

Unutmayın, boya karışımı hazırlarken her zaman bir tüp boyaya, bir tüp oksidasyon kremi uygulanmaktadır. Zaten satın aldığınız boyalarda da, boyayla birlikte bir adet oksidasyon kremi bu yüzden verilir. Fakat şimdi siz farklı bir karışım uygulayarak, birden fazla boya kullanacaksınız. Bu durumda hemen hatırlatalım ki, saçlarınızın uzunluğu çok önemli bir kriter. Varsayalım omuz hizasında saçlarınız var. Bu uzunlukta saçlar için bir tüp boya yeterli olmaktadır. Yani iki boyayı karıştırmayı düşünüyorsanız her tüpün yarısını kullanarak ve sadece bir adet oksidasyon kremi ile karışımı hazırlamanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir :   Saç Boyamanın Pratik Yolları

saç renk karışımı

Fakat diyelim ki, saçınızdaki kızıl rengin birdenbire belirginleşmesini istemiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken şey, saçınıza uygulamayı düşündüğünüz kızıl boyanın sadece çeyreğini kullanmak ve kahverengi boyanın ise üçte ikisini karışıma ilave etmek olmalıdır. Bu karışım için toplamda bir tüp boya kullanmış olacağınız için yine sadece bir adet oksidasyon kremi kullanmanız yeterli olacaktır.

Boyanın Uygulanışı

Boyayı saçınıza uygularken, önce saç diplerinden başlamalısınız. Çünkü saç dipleri altta kaldığından, ulaşılması biraz daha zordur ve daha dikkatli boyanması gereken bir kısımdır. Bu yüzden saçlarınızı mümkünse ince bir tarak yardımı ile birbirinden ayırarak, saç diplerine mümkün olduğu kadar ulaşmaya ve boyanmamış bir kısım bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca şakaklarınızda kalan ince saçların da gerektiği gibi boyandığından emin olun.

Saç dipleri bittikten sonra boyayı, saçınızın geri kalan kısımlarına da uygulayın. Son olarak da saçlarınızı yine bu ince tarağın yardımı ile tarayarak, boyanın saç tellerine iyice nüfuz etmesini sağlayın. Boyama işlemi bittikten sonra saçınızı bir bone ile kapatarak bekleme süresine geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   Saçlarımızı Kuaförde mi ? Evde mi Boyatmalı?

saç boyasının uygulanışı

Saç Boyasında Bekleme Süresi

Bu süreyi belirlemek için mutlaka boya kutusunun üzerinde yazan süreyi okumalısınız. Çünkü bu sürenin daha altındaki bir bekleme, boyanın saçınıza tutmasına engel olacağı gibi çok daha uzun süren bir bekleme de saçınızın zarar görmesine, hatta yanmasına neden olacaktır. Saç boyarken bekleme süresi azami kırk dakika olmalıdır.

[adinserter block=”2″]

En Çok Tercih Edilen Renk Karışımları

Sizlere saç boyası karışımı nasıl hazırlanır? Sorunuzun cevaplarını vermeye çalıştık. Eğer dikkatli olursanız evde saç boyamak ve hatta istediğiniz rengi elde etmek o kadar da zor bir iş değil. Şimdi de size, hanımlar tarafından en çok tercih edilen mükemmel renk karışımlarından bahsedelim. Saçınızda karamel renk elde etmek için, kahve sarı ve çikolata kahve mükemmel bir karışımdır. Karamel için kahve köpüğü ve altın sarı karışımı da ideal bir seçim olabilir. Kızıl tonlarında ise kor ateş kızılı ve vişne kızılı karışımı ile muhteşem bir ışıltı elde edebiliyorsunuz. Ancak kızıl denilince vişne kızılı ve şarap kızılıyla da harikalar yaratmanız mümkün.

Saçlarınızla mükemmelliği yakalamak için kendi yaratıcılığınızı kullanıp, farklı renk seçeneklerinizi değerlendirebilir ve belki de kendi renginizi yaratabilirsiniz.

[adinserter block=”3″]

12 Yorum

 1. Gaye - -

  Gerçekten çok bilgi verici bir yazı olmuş. Burada bahsedilen kızıl karışımını denedim. Vişne kızılı ve şarap kızılı gerçekten de muhteşem oluyor. Daha önce yazıda söylendiği gibi o kemer patlıcanı moru faciasını ben de yaşamıştım. Bu yazarın üslübu çok başarılı ve her şeyi çok bilgilendirici biçimde anlatmış. Lütfen sitenizdeki diğer yazılar da bu şekilde bilgilendirici olsun. Teşekkürler

 2. PINAR - -

  Mrb ben altın kahve saçlarım olsun istiyorum hangi boyaları karıştırmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Fsfag - -

  Peki ya koyu kahve ve acik kahve karistirilinca dogal bi renk olur mu yoksa koyu mu olur

 4. Elmass - -

  Merabalar..benim sac rengim koyu kızıl..ben daha acik bir canli bir kızıl istiyorum.kor ateşi kizili istiyorum nasil elde edebilirimbana yardimci olur musunuz

 5. Halise - -

  merhaba. bana yardamcı olun.eskide kırmızıydı. ben açtım sarıya.sonra boydım çokolata kafe.ben ulaşmak istiyorum çikolata rengi.hangi renkler karıştırmak lazım.bana yazarmısınis lütfen.

 6. Pınar taş - -

  Ben cıkolata kahve ve dore koyu kumral karıstırmayı düşünüyorum.. Nkdr ayarlamam lazım acaba

 7. Tülay - -

  Davines 8.34 var elimde ve biraz daha sarısının yoğun olmasını istiyorum. 8.34 e ne eklemeliyim ki sarısı biraz daha fazla olsun

 8. Sinem - -

  Mahogany ve kizil kahve karisimi nasil olur?

 9. toprak - -

  bende saçımı koyu küllü kumrala boyamak istiyorum hangi renkleri karıştırmamı önerirsiniz

 10. Ness - -

  Merhaba saçlarım belime kadar ve ben palettenin 2 kutu çikolata kahvesi ile 1 kutu sarı aldım hangi renge ulaşmış olurum şu an saç rengim kahve gibi bir renk

 11. Ayfer - -

  Yakut kizili ve şarap kizili karisimi nasıl olur acaba bilen var mi?

 12. Elo - -

  6.88 vişneli turta ile 11.0 12.0 gibi açık sarıları karıştırırsam kızıl ama daha pastel bir renk elde edebilir miyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir