Saç Rengi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

 

Güzellik konusunda belki de en sık yaptığımız hatalardan biri de bilinçsiz saç rengi seçimi. Bunu elbette farkında olmadan yapıyoruz. Birçoğumuz instagram veya pinterest gibi platformlarda görüp beğendiğimiz renkleri kendimizde görmek istiyor ama en önemli noktayı kaçırıyoruz; her saç rengi her cilt tipine uymaz. Saç rengi seçerken aynı zamanda yaş kriterinin de göz önünde bulundurulması gerek. Yanlış seçilen saç rengi hem beklentilerimizi karşılamaz, hem de istediğimiz rengin aynısını elde etmiş olsak bile renk kendini yeterince göstermez.

 

 

Saç renginde özellikle büyük bir değişim yapmak istiyorsanız öncesinde saçlarınızı güvenle teslim edebileceğiniz bir kuaföre danışmanızı öneririz. Alanında uzman kuaförler sizi renk ve alt tonları konusunda doğru yönlendirecektir. Renge kendiniz karar vermek istiyorsanız ten rengi, göz rengi, yaş ve genel tarz konularındaki kriterleri dikkate almalısınız.

Saç rengini belirleyen en önemli faktör ten rengidir. Bu konuda belki de en şanslıları beyaz tene sahip olanlar. Kızıldan bakıra, kahveden siyaha ve hatta sarıya kadar her türlü renk size yakışacaktır. Önemli olan doğru tonu belirlemektir. Bu noktayı ise cildinizin alt tonu belirleyecektir. Sıcak alt tona sahip olanlar açık renkleri tercih edebilir. Soğuk alt tona sahip olanlar ise koyu renklere yönelebilir. Bu alt ton renginin saç tonunu belirlemesi esmerler ve buğday tenliler için de geçerlidir. Örneğin, buğday tenliler kahve tonlarını çok güzel taşır. Ancak hangi kahverengiyi en iyi taşıyacağınızı da alt cilt tonunuz belirleyecektir. Kumral renkler, balköpüğü, yoğun olmayan kızıl gibi renkler de buğday tenlilerde güzel gider. Esmer tenliler ise kestane ve bakır renklerine yönelebilir. Ombre ve balyajın en çok kumral ve esmerlere gittiğini de belirtmiş olalım.

İlginizi Çekebilir :   Kızıl Saç Renkleri

 

 

Saç rengini belirleyen bir diğer faktör de göz renkleridir. Ülkemizde en yaygın göz rengi olan kahverengi gözler ile karamel ve bal renkleri, çikolata rengi ve hatta kahverenginin tüm tonları güzel gidecektir. Gözleriniz açık kahverengi veya elaysa balköpüğü rengini denemenizi öneririz. Mavi veya yeşil göz rengine sahip olanların ise koyu kahve, siyah, sarının tonları, bal renkleri, karamel gibi renkleri değerlendirebilir.

Yaşınız da saç rengini belirleyen önemli bir faktördür. Siyah, koyu kahve gibi saç renkleri sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebilir. Ten renginiz el verdiği sürece ve yaşınız ilerledikçe çok koyu renklere yönelmeyin. Daha yumuşak geçişler sizi daha genç gösterir.

 

 

Birçok kişi bu faktörü dikkate almasa da yaşam stili de saç rengi seçiminde değerlendirilmelidir. Örneğin, sarı saç rengi çok sık makyaj yapılmasını gerektiren bir renktir. Günlük hayatta makyaj yapmaktan keyif almıyorsanız bu sizin için doğru bir tercih olmayabilir çünkü solgun görünmeniz olasıdır. Balyaj renkler de düzenli boyama ve bakım gerektirir. Saçlarınızla uğraşmayı sevmiyorsanız tek tip renk seçmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir :   Saç Boyamanın Pratik Yolları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir